(ВИДЕО) Заев: УБК прислушувала над сто новинари

Од:

Знам дека Вистината за Македонија, и од овие материјали што досега ги објавивме, e запрепастувачка, тешка, болна, несфатлива за еден нормален човек.

Денеска почитувани граѓани и новинари, ќе објавиме дополнителни докази и аргументи за суровата и свирепа вистина, за механизмите на тоталната контрола што ја имаат воспоставено Никола Груевски, братучедот Сашо Мијалков и уште неколкумина нивни соработници. Како овие луѓе успеваат да диктираат и креираат лажна реалност, на тој начин одржувајки се на власт, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

UBK izvod

Денеска обелоденуваме дека сето ова се прави, директно од еден центар, Управата за безбедност и контаразузнавање во чиишто машини за обработка, следење и прислушување, се ставени над 100 новинари во Република Македонија.

Според материјалите што се доставени до нас, следени и прислушувани се сите, и новинари од провладини медиуми и професионални новинари кои критички ги опсервираат состојбите во Македонија.

Во СДСМ им беа предадени на 20 тина новинари материјалите кои се обработени, а следуваат материјали за уште над 80 новинари кои според Заев биле следени и снимани во последните 4 години. Според него, ова не може да биде законски изведено со оглед дека ниту со ПИ мерки не е дозволено снимање во толку долг период.

Најдолг период бил сниман основачот на Фокус, Никола Младенов, а материјалите СДСМ им ги предале на неговото семејство кое треба да одлучи како ќе постапи со нив.

Би можело да ве интересира

42 илјади евра ќе му плати државата на Верушевски зашто бил неосновано притворен

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Судот со двојни аршини: За „Пуч“ дозволи, за 27 април обвинението се оценува без јавноста

Васко Маглешов

Верушевски за душевна болка бара 71 илјади евра од државата зашто бил неосновано уапсен и притворен

Васко Маглешов

ВИДЕО: Ако не чуле обвинителите досега, еве сега нека истражат кој нè местел во „Пуч“, повика Заев

Васко Маглешов

Издаден налог за апсење на уште 122 воени лица поради неуспешниот обид за пуч во Турција

СЈО нема кривично да го гони Звонко Костовски во предметот „Пуч“

Наум Локоски

Leave a Comment

2 × three =