(ВИДЕО) Заев: СДСМ води на анкетите пред ВМРО ДПМНЕ, јасно е, со коалицијата сме фаворити на изборите

Од:

„СДСМ наспроти ВМРО ДПМНЕ води. Водиме со 3% поени, тоа го објавивме јавно и транспарентно преку кредибилни агенции кои што го направија тоа, секако крајот на октомври почетокот на ноември ќе финансираме уште една анкета, за да измериме како после одлуката како стоиме, но сите овие политички партии позади нас носат гласови, имаат свој кредибилитет, имаат своја програма имаат свој дел за кои што се залагаат за своите гласачи, кој што ме става мене како претседател на најголемата политичка партија во оваа коалиција во фаворитска состојба заедно со партнерите, на крајот граѓаните одлучуваат на изборите.

Јас знам дека наредниот период до крајот на октомври ќе можевме да ги реализираме сите мерки коишто ни беа предвидени во програмата, ќе се потрудиме најголем дел од тие да ги реализираме до април месец заради тоа што веќе се објавени мерките и за раст на платите, пензиите и за лекарите и за капиталните инвестиции што се реализираат во државата, еколошките проекти се отворени, квотите се укинати, донесен е законот за основното образование, до крајот на годината за средно образование, верувам дека можеме до тогаш да отпочнеме и со Клиничкиот центар изградбата да се движи, да почне нешто во постапката, се градат големи енергетски проекти, плановите може да ги исполниме во најголем дел, иако знаете дека ни беа ускратени 6 месеци од мандатот. Јас сум претседател на владата 2 години 4 месеци и 20 дена, и успесите се големи, ако правите паралела со 11-те години на ВМРО ДПМНЕ, со она што денес е постигнато, слушнете ги само европските лидери што зборуваат, прашајте ги граѓаните како зборуваат, секако не може сите да се задоволни не сме ниту ние безгрешни, но со сите свои грешки успехот е голем“, одговори претседателот на СДСМ, Зоран Заев за рејтингот на партијата со оглед дека се правени внатрешни анкети во партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Програмата „Живот за Македонија“ на СДСМ може да се именува како „Најголемите политички лаги во Македонија“

Ана Ололовска

СДСМ: Над 322.000 пензионери од јануари добиваат повисока пензија за 900 денари

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Просечната плата во образованието поголема за 2100 денари за 2.5 години, ВМРО-ДПМНЕ за 7 години ја покачи само за 850 денари

Ана Ололовска

Милошоски: Во ВМРО-ДПМНЕ сме искрени, не сме за една изборна единица, Заев манипулира

Габриела Димковиќ-Мишевска

СДСМ: Инвестираме во човечкиот капитал, по растот на платите, следува раст и на пензиите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лазаревска: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се против поголема минимална плата и против стечајците затоа кочат во Собрание

Ана Ололовска