(ВИДЕО) Заев од Охрид: Ковид еден ден ќе заврши, но Мицкоски нема да може да ја извади маската на лажниот патриотизам

Од:

Вечерва од граѓанската трибина во Охрид, претседателот на СДСМ Зоран Заев ја презентираше програмата на Коалицијата „МОЖЕМЕ“ за Охрид, но и тоа што е сработено во изминатите две години.

Заев апелираше да продолжиме да се бориме за Охрид, и за татковината, затоа што само дома си е дома. И токму поради тоа Владата предводена од СДСМ донесе големите одлуки, без било какви калкулантска за политички кариери или политички рејтинзи.

„Верувам дека уште еднаш ќе покажеме дека ние работиме, не калкулираме. Не водиме сметка само за политичките поени и политичкиот рејтинг туку работиме искрено онака како што треба кон држава и кон својот народ да се поставиме,” рече Заев.

Осврнувајќи се на противникот, Заев додаде „Ќе издржиме, ќе ги фрлиме и маските но што ќе прават нашите противници со тие нивни постојани маски кои што ги носат. Маски на преродбата, маски на лажниот патриотизам, маски сега на обновата. Tие не можат никогаш да ги фрлат тие маски. Затоа почитувани Охриѓани секогаш ќе дојдам со полно со љубов срце кон Охрид затоа што направивме многу, направивме многу за нашата земја, направивме многу и за Охрид.“

Би можело да ве интересира

Заев за Гоце Делчев: Постои решение од кое двете страни ќе излезат победници

Искра Манојлоска

Заев-Чакај: Новата Влада е потврда за евроатлантските определби и охрабрување за напредокот на регионот

Ана Ололовска

Заев: Субвенции ќе има за сите етнички заедници

Ана Ололовска

ЗНМ: Истрагата на ОЈО за изборното рекламирање не треба да се сведе на три фирми

А1он

Заев: Мицотакис сака да дојде во Скопје

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев-Сакеларопулу: Договорот од Преспа создаде партнерство меѓу С. Македонија и Грција

Ана Ололовска