(ВИДЕО) Заев: Не знаев дека предложената е сестра на Катица Јанева

Премиерот Зоран Заев по информацијата во медиумите дека Владата му предлага на Собранието да ја избере за заменичка на Комисијата за хартии од вредност, сестрата на Катица Јанева, Лиле Делиџакова, рече дека отпосле дознал дека тие се роднински поврзани.

„Ние само предлагаме. Собранието е тоа што ги носи одлуките. Секој граѓанин може да конкурира“, рече Заев и додаде: „Како да ѝ кажете дека нема право да конкурира ако ги исполнува усливите?“, одговори премиерот на новинарско прашање зошто Владата ја предлага сестрата на Катица Јанева. Јавноста е тука, слободно коментирајте ако има судир на интереси и неетичко однесување, им порача Заев на новинарите.

Во документ што е испратен од Владата и примен во Собранието на 2 мај оваа година, Владата бара Собранието да избере претседател и заменик на Комисијата кои ќе бидат професионално ангажирани и уште тројца членови кои ќе доѓаат на седници.

Комисијата за хартии од вредност треба да ја води Нора Алити, експратеничка од ДУИ, а останатите тројца предложени членови се: Зоран Колев, Кирил Јовановски, Душко Гошевски.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Заев го промени телефонскиот број, како дел од мерките за безбедност и внимателност во дигиталните комуникации

(ВИДЕО) Заев: Kики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат

Галена Николовска-Ризвановиќ

(ВИДЕО) Заев: СЈО се интегрира во Обвинителство за организиран криминал на чело со Русковска

Ана Ололовска

Заев: Немам добиено писмо од Мерко

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Заев до Ел Чека: Објави разговори и за мене, ќе одговараш кога-тогаш

Галена Николовска-Ризвановиќ

ВИДЕО: Лидерска ќе има в петок , Заев го чека и Мицкоски

Галена Николовска-Ризвановиќ