(ВИДЕО) Воз полн со мигранти тргна од Гевгелија кон Србија

Од:

Над двесте мигранти еден час пред пладне беа пуштени на македонска територија за да се качат на возот кој оди кон Табановце. Во редици, чекаа да ги добијат потребните документи, а потоа се качуваа на возот на пат кон ЕУ. Претходно во 5 часот изутрина уште една група мигранти заминаа од Македонија од железничката станица во Гевгелија.

Се најавува дека во текот на денешниот ден ќе има вонредни линии за да се излезе во пресрет на мигрантите кои сакаат само трансфер низ македонска и српска територија, а крајната дестинација се Германија и земји од Европска унија. Во текот на вчерашниот ден од Гевгелија кон Србија заминале пет возови.

Состојбата на македонско-грчката граница каде се наоѓаат околу илјада мигранти е мирна и се чека како што овозможуваат условите се пропушта одреден број мигранти.

11908196_10206204501444259_2103348403_n

11909596_10206204501804268_1482536795_n

11911097_10206204501924271_1411295158_n

11911476_10206204502124276_1871822796_n

Би можело да ве интересира

Од грчките острови во континентална Грција ќе бидат префрлени над 800 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Франција демонтира голем камп за мигранти во Кале

Ана Ололовска

Членови на невладини организации во Грција им помагале на мигранти да стигнат до Лезбос

Жарко Настоски

Ранет возач на „Порше“ што превезувал мигранти и се обидел да прегази полицајци

Жарко Настоски

Во Царинска испостава „Табановце“, во товарно возило пронајдени осум лица мигранти

Ана Ололовска

Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 + 9 =