ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ приговара зошто самите не ја повикале полицијата

Од:

ВМРО-ДПМНЕ со идентични приговори за сите 66 избирачки места во општина Центар се обидува да ја оспори победата на Андреј Жерновски. На сите места приговараат дека е нарушена тајноста на гласањето со тоа што биле евидентирани лица и прашувани од каде се и каде живеат.

dobivaj vesti na viber

Нормално виновници се и дел од медиумите кои ги сликаа жителите на Пустец, Корча, Мала Преспа од Република Албанија, кои со новоиздадени лични карти од МВР гласаа во општина Центар. За ВМРО-ДПМНЕ виновна е и полицијата, за која што велат дека ова не го спречила.

Еве како течеше дебатата меѓу овластениот претставник на ВМРО-ДПМНЕ Илија Илијовски и претседателот на ДИК Борис Кондарко.

За некои од приговорите на ВМРО-ДПМНЕ членовите на ДИК од партијата гласаа воздржано или против.

На денот на гласањето полицијата немо набљудуваше што се случува, ги спроведуваше лицата од Пустец и Корча за да можат да гласаат, а на набљудувачите од здружената опозиција им беше одземен видео материјал, а на некои од медиумите со новинарски легитимации им беше забрането да влезат на избирачките места. За потсетување еве што забележа камерата на А1он на вториот круг за гласање.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

1 comment

Ресенчанка 12/04/2013 - 08:38 at 08:38

Можеби задоцнето се јавувам, но овие кутри луѓе во првиот круг гласаа во Ресен, само тогаш со пасоши без место на живеење. Тогаш реакциите беа слаби или никакви, но кога дојдоа да гласаат во Скопје се крена голема врема и медиумска и реакција на партиите од опозицијата. Па на здравје Македонијо

Reply

Leave a Comment

five × 4 =