ВИДЕО: Условна затворска казна за советникот на Чулев кој нападна началник од Тетово

Од:

Условна затворска казна му изрече судот на Зоран Ѓорѓиевски, поранешниот советник на екстехничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев. Судот ја донесе пресудата откако МВР поднесе кривична пријава, а Обвинителството обвинение откако за време на изборниот ден, Ѓорѓиевски физички нападна началник од СВР Тетово. Доколку Ѓорѓиевски, кој е избркан од МВР, стори ново кривично дело во наредните пет години, тој ќе треба да одлежи затворска казна од две години.

„По добивањето на пресудата ќе се произнесе дали ќе поднесе жалба по истата“, велат од Обвинителството, по денешното судење.

Осудениот Ѓорѓиевски во јули минатата година го нападна началникот на Единицата за безбедност во сообраќај во СВР Тетово, Зоран Талев, кој бил на терен поради увид на сообраќајна несреќа која се случила претходно. Инцидентот започнал со вербална расправија, а интервенирале и полициски службеници. Освен физичкиот напад, во снимка до која дојде „А1он“ од инцидентот се слушаат вербални закани, навреди и пцости од советникот на Чулев кога го напаѓа командирот.

Советникот Ѓорѓиевски ѝ е познат на јавноста и по инцидентот кој го предизвика кога во Македонија беше воведен полициски час. Тогаш, тој се закануваше на полициски службеник кој го сопре на контрола и му побара дозвола за движење. Тогаш, Ѓорѓиевски спротивно на своите овластувања, му издаваше и наредби на службеникот, посочувајќи му дека ако не го послуша, ќе трпи последици.

Би можело да ве интересира

За шест часа казнети 127 возачи за пребрзо возење

А1он

105 казни за брзо возење во Штип

А1он

Дилери од Штип приведени во Чаир

А1он

Приведен разбојник кој со пиштол ограбил магацин и жена во Чаир

А1он

Кривична пријава за измамник од Скопје, нудел огревни дрва по поволна цена

Ана Ололовска

МВР: Во Кочани приведено лице поради бегство од КПУ Затвор Струмица

Ана Ололовска