ВИДЕО: Советник на Чулев физички нападна началник од Тетово

Од:

Зоран Ѓорѓиевски, советник во Кабинетот на техничкиот министер Наќе Чулев, физички го нападнал началникот на Единицата за безбедност во сообраќај во СВР Тетово, Зоран Талев, кој бил на терен поради увид на сообраќајна несреќа која се случила претходно.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот започнал со вербална расправија, а интервенирале и полициски службеници. Засега, непознато е која е причината за физичката пресметка која се случила во Тетово на крстосницата меѓу улиците „Борис Кидриќ“ и улица „120“ пред локална кафетерија.

Советникот Ѓорѓиевски ѝ е познат на јавноста и по инцидентот кој го предизвика кога во Македонија беше воведен полициски час. Тогаш, тој се закануваше на полициски службеник кој го сопре на контрола и му побара дозвола за движење. Тогаш, Ѓорѓиевски спротивно на своите овластувања, му издаваше и наредби на службеникот, посочувајќи му дека ако не го послуша, ќе трпи последици.

Но, Ѓорѓиевски досега не е казнет за инцидентот, а од Кабинетот на Чулев тврдеа дека Одделот за внатрешна контрола не утврдила одговорност кај советникот. Тие додаваа дека му посочиле на советникот во иднина на внимава на своето однесување.

Од МВР засега нема официјален став за инцидентот, ниту за причините поради кои се случил. Оттаму кажаа само дека е отворена истрага од Одделот за внатрешна контрола, кој претходно, не го санкционираше Ѓорѓиевски.

Би можело да ве интересира

Пронајдени околу половина килограм хероин, 100 грама кокаин во Тетово, приведен дилер

А1он

Приведен дилер во Тетово, пронајдена марихуана

А1он

Деца снимале како тепаат соученик, а снимките ги споделувале на социјалните мрежи

А1он

Притвор за дилер на марихуана од Тетово

А1он

Двајца осомничени демолирале и запалиле казино во Тетово

А1он

Во полицијата на Кипар 25 отсто се жени

А1он