ВИДЕО: Советник на Чулев физички нападна началник од Тетово

Од:

Зоран Ѓорѓиевски, советник во Кабинетот на техничкиот министер Наќе Чулев, физички го нападнал началникот на Единицата за безбедност во сообраќај во СВР Тетово, Зоран Талев, кој бил на терен поради увид на сообраќајна несреќа која се случила претходно.

Инцидентот започнал со вербална расправија, а интервенирале и полициски службеници. Засега, непознато е која е причината за физичката пресметка која се случила во Тетово на крстосницата меѓу улиците „Борис Кидриќ“ и улица „120“ пред локална кафетерија.

Советникот Ѓорѓиевски ѝ е познат на јавноста и по инцидентот кој го предизвика кога во Македонија беше воведен полициски час. Тогаш, тој се закануваше на полициски службеник кој го сопре на контрола и му побара дозвола за движење. Тогаш, Ѓорѓиевски спротивно на своите овластувања, му издаваше и наредби на службеникот, посочувајќи му дека ако не го послуша, ќе трпи последици.

Но, Ѓорѓиевски досега не е казнет за инцидентот, а од Кабинетот на Чулев тврдеа дека Одделот за внатрешна контрола не утврдила одговорност кај советникот. Тие додаваа дека му посочиле на советникот во иднина на внимава на своето однесување.

Од МВР засега нема официјален став за инцидентот, ниту за причините поради кои се случил. Оттаму кажаа само дека е отворена истрага од Одделот за внатрешна контрола, кој претходно, не го санкционираше Ѓорѓиевски.

Би можело да ве интересира

Само семејствата го одбележуваат денот на загинување на 19 тетовски партизани во Беличица

Ана Ололовска

Aрифи и Груби се сретнаа и се сложија дека Тетово се развива

А1он

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

А1он

34-годишен тетовец доби 30 дена притвор, полицајците во долната облека му нашле 45 грама марихуана

А1он

Полицијата ќе им укажува на угостителите за почитување на одлуките за заштита од ширење на „Kовид-19“

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Кажи, кажи либе Стано“ – отец Предраг од Тетово пее како Павароти

А1он