ВИДЕО: Тимјаничка Река надојдена во Неготино, водата е на половина метар од мостовите

Од:

На снимки од Неготино објавени на социјалните мрежи се гледа како Тимјаничка Река во градот е сериозно надојдена, а водата минува на само половина метар под мостовите. Реката го има исполнето основното корито, а во неа и натаму директно се слева вода од улиците, по обилниот дожд.

По врнежите од дожд во целата земја, според последните информации на УХМР, водостојот на поголемите реки е стабилен и се очекува да расте, но нема опасност од излевање.

„За време на викендот повторно се очекуваат локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер, грмежи и град, прогнозираат од УХМР. Ваквите процеси можат да предизвикаат појави на течење и слевање на вода низ градските улици поради неможноста за одведување на водата во толку краток временски интервал. Исто така, поради очекуваниот интензивен дожд локално на некои места, можно е брзо зголемување на
водостојот на помалите реки и суводолиците, каде се препорачува внимателно движење,“ велат од УХМР.

Би можело да ве интересира

Се излеа јаловина во Каменичка Река

Ана Ололовска

За еден сантиметар намален водостојот на Преспанското Езеро

Ана Ололовска

Намален водостојот на Дојранското Езеро

Ана Ололовска

Водостојот на повеќето реки во државата е над просекот за септември

Ана Ололовска

Намален водостојот на Преспанското и Охридското Езеро

Ана Ололовска

Еко-свест: Владата да ги заштити водните ресурси во земјата

Ана Ололовска