ВИДЕО: Тензично, но мирно на македонско-грчката граница

Од:

По судирите на економските мигранти со грчката полиција, ситуацијата на македонско-грчата граница е мирна, и се пропуштаат само бегалците од со војна зафатените подрачја.

dobivaj vesti na viber

Рано утринава, група мигранти од Мароко почнаа повторно да фрлаат камења по грчката полиција. Тие ги спречуваа бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан да ја напуштата грчката територија, со што поминувањето на границата кон Македонија за бегалците од воените жаришта беше стопирано.

По поставувањето на жичаната ограда, со денови неколку илјади економски мигранти, кои доаѓаат од Пакистан, Алжир, Мароко, Иран, се заглавени на македонско-грчката граница кај Идомени.

Тие одбиваат да се вратат, а според новите препраки на ЕУ македонските и грчките погранични власти не ги пуштаат да ја поминат границата.

Денеска непречено бегалците од Сирија и Ирак влегуваат на македонска страна и го продолжуваат патот кон земјите на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Во Грција воз прегази мигранти кои спиеле на шини

МВР вчера откри 53 мигранти во обид да заминат кон Србија

Горан Наумовски

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Родос, спасени 29 лица

Катерина Павлова-Николовска

Гевгеличанец шверцувал мигранти од Сирија и Пакистан

Салвини ја почнува својата предизборна антимигрантска кампања од островот Лампедуза

А1он

Рекорден број мигранти во еден ден го преминаа Ла Манш кон Велика Британија