(ВИДЕО) Стоилковски: Ковачевски и СДС да одговорат каков разработен план добиле од тиранската средба

Од:

Фалењето на тиранската средба од страна на Димитар Ковачевски е потврда за се она што го кажавме за таа средба! Премиер се фали што лидери на политички партии се среќаваат, како ученичиња запишуваат задачи од премиер на соседна држава. Премиер во нормална држава би го осудил таквото однесување, Димитар Ковачевски тоа го пофали затоа што се работи за интерес за пари и за спас на неговата политичка кариера, истакна на денешната прес-конференција, Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Затоа, Димитар Ковачевски молчи што е тоа што треба да му исполни на Али Ахмети од тиранската средба во замена за опстојување на власт и продолжување на коалицијата на криминалот и корупцијата? Од јавен интерес е Димитар Ковачевски да соопшти што е тоа на коешто беспоговорно се потчини пред испорачаното од Тирана одобрено преку празни флоскули и ловорики кон премиер на странска држава? Дали и кои бизнис интереси се побарани, дали и кои отстапки се побарани, дали и кое предавство е на маса? Ова што го прават Ковачевски и Ахмети нема врска со положбата на Албанците во Македонија, туку со криминални интереси и тендери за поединци“, вели Стоилковски.

Според него, однесувањето на Димитар Ковачевски и СДС е само потврда дека тиранската средба е на барање на Ковачевски за спас на фотелјата и политичката кариера преку отстапки и предавства, а за возврат да се реализираат агенди на штета на Македонија.

Оценува дека вртоглаво ја губат довербата од граѓаните, па се подготвени да исполнат се’ што ќе се побара од нив, на штета на македонските интереси, само и само за продолжување на мандатот на криминалот и на корупцијата!

„Димитар Ковачевски и СДС мора да одговорат каква агенда и план разработен на оваа средба добиле на маса за продолжување на агонијата и тонењето на Македонија? Одлуките за Македонија мора да се носат во Македонија и по промената на власта ќе се престане со оваа практика за Македонија да се одлучува надвор од Македонија“, посочи Стоилковски.

Би можело да ве интересира

Стоилковски: Груби манипулира за дивоградба од преку 160 м² без одобрение

(ВИДЕО) Стоилковски: Запрена дивоградба зад која има сомневање дека стои Артан Груби, тој повикува на конфликт

Катерина Павлова-Николовска

Стоилковски: Молкот од Оливер Спасовски е потврда за шурувањето со криминалци

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали и зошто борци- повратниците од Сирија и Ирак, доброволци во ИСИС и Ал Каеда, не се на листата Безбеден Град?

Горан Наумовски

Стоилковски: Спасовски да соопшти колкумина со криминално досие имаат полициско одобрение за оружје

(ВИДЕО) Стоилковски: Колку криминалци со досие добиле дозвола за оружје од комисија составена од Оливер Спасовски?