(ВИДЕО) Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен

Од:

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен.

dobivaj vesti na viber

На средбата беше разговарано за актуелните политички состојби во земјава и процесите поврзани со европските интеграции. Претседателката на Европската Комисија, Фон дер Лајен потврди дека со првата меѓувладина конференција којашто треба да се одржи набрзо, доколку биде прифатен предлогот за преговарачката рамка, започнуваат конкретните преговори и веднаш започнува скрининг процесот.

Исто така, со започнувањето на пристапните преговори со ЕУ, најбрзо што е можно ќе се пристапи кон потпишување на билатерални договори меѓу Северна Македонија и Европската Унија, на македонски јазик и на останатите службени јазици на Унијата.

Претседателот Пендаровски го реафирмираше ставот дека прифаќањето на францускиот предлог ќе овозможи деблокада на евроинтеграциите и отворање на првата фаза од пристапните преговори, што ќе претставува позитивен импулс за реформскиот процес и напредок на Северна Македонија.

Во тој контекст, претседателот Пендаровски потенцираше дека македонскиот јазик и идентитет мора да бидат почитувани и гарантирани од страна на Европската Унија.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски и сопругата присуствуваа на погребот на Кралицата Елизабета Втора

Ана Ололовска

Пендаровски: Наш приоритет треба да биде вложувањето во животната средина, секој инвестиран денар носи придобивки во сите сфери

Ана Ололовска

Пендаровски на Процесот Брдо-Бриони: На земјите од Западен Балкан им е потребен пристап до механизмите на ЕУ за справување со економската криза

Ана Ололовска

Пендаровски ќе присуствува на погребот на Кралицата Елизабета Втора

Ана Ололовска

Пендаровски и Матарела положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Ана Ололовска

Пендаровски-Матарела: Италијанска поддршка на политиката на проширување на ЕУ и за македонските евроинтеграции

Катерина Павлова-Николовска