(ВИДЕО) Спасувачка акција на МВР и ЦУК: Жител на Галичник со хеликоптер пренесен во болницата „8 Септември“

Од:

Постојан жител на Галичник денес со хеликоптер бил пренесен на лекување во болницата „8 Септември“ во Скопје. Поради големи снежни наноси селото е отсечено, па единствено можно било да се пристапи со хеликоптер.

За спасувачката акција јави Месната заедница Галичник преку објава на социјалните мрежи.

„Месна заедница Галичник сака да изрази благодарност до директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, Министерство за внатрешни работи и САЕ Тигар, за организирана акција во која беше вклучен хеликоптер на МВР и припадници на специјалните единици со цел да се извлече дедо Павле, постојан жител на Галичник, на лекување во Скопје.

Во невозможност медицински екипи да пристигнат во Галичник поради големи снежни наноси, извлекувањето е направено со имобилизација и повлекување од воздух. Дедо Павле безбедно пристигна во Скопје, згрижен е во Болницата 8ми Септември и му посакуваме брзо закрепнување“, стои во објавата на месната заедница.

Од таму укажуваат дека е неопходно е надлежните да отворат зимски пат до Галичник, преку село Јанче, Општина Маврово Ростуше. Апелираат Јавното претпријатие за државни патишта и Министерствотот за транспорт и врски оваа делница од само 5 километри да се отвори.Потсетуваат и дека постојниот пат Маврово – Галичник е во категорија регионални патишта за кои е задолжително зимско одржување.

„Поради географската положба и ориентација, свесни сме дека одржувањето е невозможно во зимски услови. Меѓутоа, токму затоа е потребно да се овозможи алтернативен пристап од јужната страна, отворајќи пат од селото Јанче – делница од само 5 километри! Убедени сме дека тоа државата ќе ја чини помалку отколку вакви инцидентни и итни интервенции кои се тешки и ризични“, велат од Месната заедница Галичник.

Би можело да ве интересира

Кражба во казино во Скопје, физички нападнат вработен во обезбедувањето

Ана Ололовска

Тешко повреден полицаец, паднал со мотоцикл

Ана Ололовска

Масовна тепачка во Градски парк

Ана Ололовска

Маж од Ресен допирал малолетничка по телото

Ана Ололовска

Приведен крадец од Гостивар, украдениот мотоцикл пронајден и вратен на сопственикот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Прањиќ: Кокаинот беше пронајден во специјално направени бункери

Ана Ололовска