ВИДЕО: Снимен моментот кога патниците кои настрадаа се качуваат во автобусот за да се вратат дома

Од:

Турските медиуми објавија снимки од сигурносните камери од хотелот во кој престојувале македонските туристи од кои 45 загинаа откако автобусот со кој се враќаа дома се запали кај селото Боснек, на магистралниот пат Струма во Бугарија. На снимките се гледаат и деца кои го напуштаат хотелот и се качуваат во автобусот.

Медиумите објавуваат и снимки од прошетките на македонските туристи во Истанбул кои таму го минале продолжениот викенд со објаснување дека последниот викенд го минале како во бајка. Слушаат музика додека пловат по Босфор, дел од нив танцуваат, а некои им фрлаат ѓевреци на галебите.

Несреќата ја преживеаја седуммина патници кои не се во животна опасност, но сместени се во болница во Софија.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Разочаран сум што власта донесувањето на телата на 45 починати во несреќата во Бугарија ја проследија како некаков спектакл

А1он

ВИДЕО: Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на настраданите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Семејствата во шок, со највисоки почести се оддава последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Кристијан Ландов

На „Скендербег“ поставени венци за оддавање почит на жртвите во автобуската несреќа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Скопскиот аеродром пристигнаа останките на загинатите во автобуската несреќа

Ана Ололовска