(ВИДЕО) Румен Радев: Скопје не ја научи лекцијата, повторно лобира во ЕУ за да сокрие недостатокот на реформи

Од:

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на властите во Македонија да не лобираат во земјите членки во ЕУ или во европските институции со цел да го покријат недостатокот на реформи во земјата.

– Скопје треба да си ја научи лекцијата за ЕУ. Гледам дека пак се враќаат на истиот пат пред преговарачката рамка, да лобираат кај членките на ЕУ, пред европските институции, со тоа да ги покријат недостатокот на реформи, нарушувањето на човечките права и неспремноста за почеток на преговори.

Тоа не е вистинскиот пат. Бугарија ќе продолжи да работи со сите институции во Брисел, со нашите европски партнери така што решенијата за Македонија да не се засноваат на лобирање кое ги прикрива недостатокот од реформи и непочитувањето на правата – истакна Радев од Софија.

Би можело да ве интересира

Бугарската десничарска партија не успеа да формира влада

Горан Наумовски

Радев: На државниот врв на Република Северна Македонија им недостасува познавање на меѓународното право

Предраг Петровиќ

Румен Радев му го врачи на ГЕРБ-СДС мандатот за формирање влада

Мицкоски: Подготвени сме за разговор, не е добрососедство ако едната страна е понижена, а другата ликува

Радев: Новата влада во Скопје покажа дека има проблем да го препознае постоењето на „Бугарин“ и „бугарско“

Катерина Ѓуровски

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on