(ВИДЕО) Прогласена кризна состојба во Дебар и Центар Жупа

Од:

На владина седница е одлучено да се воведе кризна состојба на дел од територијата во Македонија, односно во Дебар и Центар Жупа, информираше министерот за здравство, Венко Филипче.

Од девет пациенти (од кои една е веќе негативна на коронавирусот) кои во моментов се на Инфективната клиника и се заразени од коронавирусот, седум се од Дебар, од истиот град се и новите четворица заболени, па оттаму и причината зошто е донесена ваквата одлука.

За жителите на овие општини ќе следи комплетно ограничување на движењето. Ова ќе значи и забрана за влез и излез од овие општини. Во следните 24 часа, според Филипче да се разработи оперативниот план за тоа како ќе се функционира во рамките на оваа кризна состојба.

 

Би можело да ве интересира

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19