ВИДЕО: Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

Од:

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија Кирил Петков кој пристигна во еднодневна официјалната посета на нашата земја.

dobivaj vesti na viber

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков ќе одржат тет-а-тет средба, на која се очекува да се дискутира за важноста од континуираната соработка меѓу двете земји и за новата поинтензивна динамика на контактите и на дијалогот којшто е од огромна важност за односите меѓу двете земји.

Во Владата одделни средби се одржуваат и меѓу заменик на претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ со Кристиан Вигенин, заменик-претседател на Народното Собрание на Република Бугарија, министрите за надворешни работи на Република Северна Македонија и на Република Бугарија Бујар Османи и Теодора Генчовска, како и министрите за транспорт и врски на двете држави Благој Бочварски и Николај Сабев.

Би можело да ве интересира

Вонреден коалициски совет за Македонија во Софија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Захариева: Очигледно Петков се заложил да го тргне ветото без да се исполнат обврските

Ана Ололовска

ВИДЕО: Петков демантира дека за јуни е договорено паѓање на ветото за Македонија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сумите за засадување пченица, пченка и сончоглед и ќе бидат на историски највисоко ниво, најави Ковачевски

А1он

Петков му се јавил на Ковачевски поради искинатите венци и искршените стакла

Кристијан Ландов

Првиот лет од Софија на 11 февруари

Ана Ололовска