(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Анима мунди: Познат струмички доктор врзал куче за автомобил, го влечел во движење и го убил

Од:

Страотна глетка ги шокираше жителите на Струмица. Познат струмички доктор, за кои локални жители не информираат дека бил непресметан и во минатото, врзал за својот автомобил мало кутре и го влечел додека возилото било во движење. Сведочат дека кучето било влечено до изнемоштување и умрело задавено, велат од Анима Мунди.

Станува збор за доктор Зелеников од Струмица, со возило регистарска ознака SR 925AI

„Настанот е пријавен во полиција од страна на локални граѓани, напоредно ние ќе поднесеме кривична пријава како и пријава согласно законот за заштита и благосостојба на животните и инсистираме најстрога кривична казна – казна затвор за овој монструм, како и парична казна согласно законот за заштита и бл. на животните.

Ваквите настани стануваат секојдневие во нашата држава од причина што институционално се толерираат!
Бараме најитно да се разгледа потребата од полиција за животни или наменска служба за превенција/евиденција/санкција на насилството врз животните затоа што тоа е растечки феномен и сериозна девијација во Република Македонија!“, се вели во соопштението на Анима Мунди.

Би можело да ве интересира

Кучиња масакрирани со секира среде Аеродром

Ана Ололовска

Изгоре камион и дел од покривна конструкција во магацин во Струмица

Ана Ололовска

Во Струмица денеска треба да почне судењето за хеликоптерската несреќа

Ана Ололовска

Здруженија за заштита на животните бараат Владата да го спречи најавениот отсрел на диви свињи

Ана Ололовска

„Анима мунди“ бара итно да се отповикаат владините мерки за убивање на свињите

Избувна пожар позади Судот во Струмица, интервенираат пожарникарите