ВИДЕО: Поставени десет прочистувачи за воздух во гинеколошката болница во Чаир

Од:

Десет високо квалитетни прочистувачи за воздух доби ЈЗУ Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир.

По тој повод болницата денеска ја посетија министерот за здравство Венко Филипче и заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули.

„После несаканиот инцидент со системот за затоплување во Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир вчера на средбите кои ги имавме во рамки на нашите активности за имплементација на планот за чист воздух и дефинирање проекти со компанијата „Еко тип“, присуствуваше и менаџерот за Европа на компанија „Блу ер“, Александар Провинс. Со донација од десет илјади евра на компанијата „Блу Ер“ денеска болницата е опремена со високо квалитетни прочистувачи, кои се едни од најдобрите во светот со најбрзо прочистување на воздухот и на тој начин бебињата ќе бидат заштитени додека не се реши проблемот со затоплувањето“, изјави Макрадули.

Борбата за чист воздух е континуирана, рече Макрадули и се заблагодари за донацијата. Провинс посочи дека нивната мисија е да им овозможат на луѓето чист воздух насекаде во светот, а посебно на децата.

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека освен новата опрема, се спровеле и тренинзи, а сакаат да го зајакнат капацитетот на оваа болница и во однос на системот за греење. Минатата година, посочи, беше изготвен проект за гасификација, кој како приоритет влезе во планот за јавни набавки заедно со изготвување на систем за приклучок кон гасификација во болниците во Куманово и во Струмица и се подготвени да ги започнат тендерските постапки.

„Верувам дека во најкраток можен рок, како што наложуваат законските прописи, ќе се завршат сите постапки и оваа болница, како и болниците во Куманово и Струмица, ќе можат да се приклучат кон мрежата за гас. Сигурно тоа ќе биде време од неколку недели или месеци“, додаде Филипче.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче додека беше министер ја направи државата заложник на здравствената мафија, неколку фирми блиски до него се богатеа

Лефков: Малиот Зоки, Филиче, исто како Заев дојде на функција за да се аболира за криминалите

Лефков: Филипче како министер аминуваше милионски тендери од Ирина Пановска кон фирмата на татко и

СДСМ: Папагалски лаги, Лефков и ВМРО-ДПМНЕ да престанат да лажат за Филипче

Лефков: Венко Филипче да каже како со плата се купува Ауди Q8 и се гради хациенда на Водно

Политиката на свиткана кичма на Заев донесе штетни договори од кои и денес Македонија едвај глава крева реагира ВМРО-ДПМНЕ