(ВИДЕО) Попова: Имаме еден Шилегов кој во опозиција го гушкаше ГТЦ и друг на власт кој со куп железо го нагрдува ГТЦ

Од:

„Оваа грдосија зад мене, за жал е новото „ремек дело“ на Шилегов за скопјани. Ова куп железо зад мене е директно нарушување на архитектурата на Градскиот Трговски Центар.

И архитектите, и уметниците, но и самите Скопјани се сложуваат дека оваа градба на Шилегов го нарушува ликот на Градскиот Трговски Центар“, рече Ирена Попова, советник во Советот на Град Скопје.

„Значи имаме еден Петре Шилегов кој во опозиција го гушка ГТЦ, и друг Петре Шилегов кој кога е власт со куп железо го нагрдува истиот Градски Трговски Центар.

Наместо целосна реконструкција, Шилегов си експериментира со Градскиот Трговски Центар.

ГТЦ за Шилегов е добар САМО за неговите бизнис интереси.

Ќе потсетам, со овој куп железо, на една осмина од трговскиот, на кровот направи зелено катче кое прокисна, но не заборави да изгради ресторан кој по реакцијата на јавноста никогаш не се доврши.

Ова не е архитектура ТУКУ талибански карактер на Петре Шилегов, чија неиживеаност скапо ги чини Скопјани.

Од друга страна во исто време кога се нагрдува ГТЦ, за време на полициски час среде центарот на Скопје се вадеа канделабри, и тоа во ек на корона пандемија од страна на целосно незаштитени работници.

Бараме итно да се запре градбата на оваа грдосија зад мене, и план за спас на Градскиот Трговски Центар од фикс идеите и неиживеаноста на Петре Шилегов.

Како Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ сметаме дека најпаметното нешто што Шилегов може да го направи за спас на Скопје, и да ги спаси Скопјани од него е да си поднесе оставка“, изјави Ирена Попова, советник во Советот на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

Во понеделник наутро во Скопје ќе се прска против комарци

А1он

ВИДЕО: Езеро среде Скопје, реки течат по улиците

Габриела Димковиќ-Мишевска

Чаир и Аеродром со најмногу активни случаи на Ковид-19 во Скопје, вкупно 1.303 во главниот град

А1он

Во Скопје 1.342 активни случаи на Ковид-19

А1он

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Илиевска: За само три месеци Владата го зголемила јавниот долг за една милијарда евра

Ана Ололовска