ВИДЕО: Полиција ги опкружува местата каде што престојува Мијалков, од него ни трага ни глас

Од:

Две полициски возила се пред зградата каде што живееше поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков во скопската населба Капиштец. Инаку сега, неговото живеалиште е на Водно, каде што исто е видливо полициско присуство. Полицијата е стационирана кај хотелот „Панорама“, односно пред слепата уличка која води кон живеалиштето на Мијалков.

Нему треба да му биде доставено решение за куќен притвор издадено од Кривичниот суд, а на барање на обвинителството. Полицијата повеќе од три часа не може да го најде Мијалков, за да му го достави решението. Неофицијално, наредбата доаѓа за да се обезбеди присуство на Мијалков за пресудата за случајот „Таргет Тврдина“ закажана за 26 февруари, во петок, каде што тој е првообвинет.

Шпекулациите кои се шират во јавноста се дека тој е во бегство, но засега ниту една надлежна институција не може да ги потврди овие информации.

Пред хотелот „Мериот“ во Скопје не е видливо полициско присуство.

Хотелот „Мериот“ тој го пријави како адреса за извршување на мерката куќен притвор, но во меѓувреме му се изгуби трагата на првообвинетиот во „Таргет-Тврдина“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Со ослободувањето на Мијалков и „алфите“, судијката Александра Ристеска ја демонтира третата „бомба“ на Заев

Маја Илиевска-Пачемска

Мијалков од затворот во Шутo Оризари пренесен во „Систина“

Кристијан Ландов

Мијалков останува во затворот во Шутка, милионите не се гаранција дека нема да избега

Ленче Ристовска не утврди вина кај никого за бегството на Сашо Мијалков

Катерина Павлова-Николовска

Со три фирми на Мијалков и син му Јордан тешки 11 милиони евра, се бара слободата за ексдиректорот на УБК

Кристијан Ландов

Рустеми контра Ајро, смета дека милионите на Мијалков не гарантираат дека нема да избега

Кристијан Ландов