(ВИДЕО) Пендаровски на средба со Фон дер Лејен: Претседателот очекува помош од ЕК во справувањето со енергетската криза

Од:

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Софија оствари средба со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен.

dobivaj vesti na viber

Како што известуваат од претседателскиот кабинет, на средбата се разговарало за актуелната енергетска криза при што претседателот Пендаровски изразил очекување за помош од Европската Комисија во контекст на европската солидарност во справувањето со кризата.

„Соговорниците разговараа и за текот на скрининг процесот како важна фаза во пристапните преговори за членство во Европската Унија на Република Северна Македонија.

Претседателот Пендаровски истакна дека земјава е подготвена да ги направи потребните реформи во клучните области, како дел од пристапниот процес“, се вели во соопштението на кабинетот на претседателот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пендаровски: Интеграција во ЕУ зависи од Брисел, но, најмногу од нас

(ВИДЕО) Пендаровски и Штајнмајер на турски чај во Старата чаршија

Средба на претседателот Пендаровски со романскиот претседател Клаус Јоханис

Ана Ололовска

Средба на претседателот Пендаровски со естонскиот претседател Алар Карис

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски – Моравјецки: Полска е важен партнер на С. Македонија во НАТО алијансата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Претседателите Пендаровски и Дуда на полско-македонски економски форум

Ана Ололовска