(ВИДЕО) Османи: Ќе предложам до Владата Законот за здруженија да го испрати до Венецијанската комисија

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи по средбата со колегата Николај Милков во Софија рече дека ќе и предложи на Владата новиот Закон за регистрација на здруженија да го испрати до Венецијанската комисија.

– Донесен е закон во Собрание чија цел беше да се спречи саботирање на заедниците од страна на други чинители. Тоа што се оспорени одредени прашања, ќе предложам Владата да го прати законот до венецијанската комисија за да каже таа дали има спорни елементи – рече Османи.

Тој го информирал Милков и за активностите на меѓуресорската работна група за политичка координација на спроведувањето на мерките од протоколот со која лично раководи.

– Ова го сметам за важно затоа што во минатиот период бевме сведоци како се злоупотребуваат овие теми и преку манипулација на чувствата на граѓаните се креираат непријатни настани чија крајна цел е да се киднапирааѕт активностите на двете земји за унапредување на односите. Заедно до Милков ќе сториме се да не дозволиме други од надвор да ни ја водат надворешната политика. Треба министерствата да ги водат процесите и затоа културно-информативните центри отворени од државите ќе придонесат за тоа.

Би можело да ве интересира

„Работи во Софија, а патува до Скопје за да внесе раскол во МПЦ“: Кој е рускиот свештеник Змеев кој доби забрана за влез во Македонија

Орце Костов

МНР: Започна процес за безвизен режим на Северна Македонија со САД

Горан Наумовски

МНР ги повикува Македонците во Албанија слободно да ја изразат својата етничка, јазична и религиска припадност на претстојниот попис

МНР: Тројца руски дипломати се прогласени за непожелни во државава

Горан Наумовски

ДУИ знаела дека прима преголеми донации, но парите не ги вратила веднаш, утврди Антикорупциска

Орце Костов

МНР: Двајца наши државјани кои беа во Маракеш, пристигнаа во Мадрид