ВИДЕО: Невреме во Скопје, улиците поплавени

Од:

Невремето со силен дожд кое вечерва го зафати Скопје, ги поплави градските улици и булевари и предизвика големи потешкотии во сообраќајот. На снимка од населбата Кисела Вода се гледаат вистински реки и преплавени шахти за атмосферска канализација, а поплавени се речиси сите улици во населбата.

Ништо подобра не е ситуацијата и во повеќе други скопски населби, а возењето автомобил низ улиците на главниот град вечерва е вистинска авантура.

Од УХМР и за утре прогнозираат нестабилно време со можни силни локални невремиња кои може да предизвикаат слив на поголеми количества вода во градските средини. Стабилизација на временските услови се очекува од понеделник, велат метеоролозите.

Би можело да ве интересира

Санкционирани четири возила во Скопје што вршат јавен превоз поради неисправност

А1он

ВИДЕО: Невреме во Хрватска, една жртва

Во присуство на пандемија, но со можност за прослава во угостителски објекти граѓаните ќе ја дочекаат Новата 2022 година

Ана Ололовска

Се полави кочанско училиште, протекол покривот што се реконструира

Водата се повлекува од поплавеното подрачје во Општина Босилово, се утврдува штетата

Најмалку две лица загинаа во поплавите во Шпанија, повеќе од 50 се евакуирани

А1он