ВИДЕО: Заев вети еднаква застапеност на жените на изборните листи

Од:

Премиерот Зоран Заев на обраќањето на денешниот Форум на жените на Социјал демократскиот сојуз на Македонија на кој беше одбележан нивниот 20. роденден, им вети родова еднаквост и 50 отсто застапеност во парламентот до крајот на неговиот мандат.

„На роденден не се доаѓа без подарок а јас денеска ви го подарувам моето срце. Ветувам дека до крајот на мојот мандат застапеноста на жените во извршната власт ќе биде еднаква со застапеноста на мажите. Горд сум на сите вас и ви благодарам за сите успеѓни битки во кои учествувате безрезервно. Ние ќе бидеме првата политичка партија кај нас која во своите редови ќе има рамноправна родова застапеност“, рече премиерот Заев.

На денешниот Форум на жените што се одржа во салата на Македонската опера и балет беше одбележана 20. годишнината од основањето и неколку пати беше потенцирано дека од занемарлив процент на 4 отсто жени во парламентот со сите заложби денеска овој процент е поголем од 30 остсто.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Колариќ: По долги години се реконструира и проширува патот Бутел – Љуботен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ знае само да брани криминал, одговорност мора да има за сите отворени случаи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Со мерката за исплата на плата, ќе бидат поддржани 250.000 плати за последниот квартал

Ана Ололовска

СДСМ: 27,6 милиони евра за платежни картички за 283.000 граѓани и за зајакнување на приватната потрошувачка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николова: Инвестираме во изградба на нов мост во Аеродром за експресно поврзување со соседните општини

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лукаревска: 283.000 граѓани добиваат платежни картички, следува викенд без ДДВ

Ана Ололовска