(ВИДЕО) На Маричиќ не му било пријатно кога слушнал како е исвиркан македонскиот јазик на фестивалот организиран од Груби

Од:

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа водителката кога таа почна да зборува на македонски јазик. Смета дека станува збор за провокации, кои секогаш ги имало. Според него, кога ВМРО-ДПМНЕ биле на власт, тоа било оркестрирани, а сега не е.

dobivaj vesti na viber

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, провокации не биле оркестрирани…..Политика која се базира на поделби, посебно меѓуетнички не може да донесе добро на државата, не може да опстане на долг рок. Се обиделе повеќе политичари и сите изгубивме. Граѓаните се доволно зрели за да не бидат подложни на вакви провокации и овие да ги сметаат“, рече Маричиќ.

Исвиркувањењето на македонскиот јазик, почна фестивалот во чест на 21 годишнината од потпишување на Рамковниот договор. Во најголем дел младата популација, се забавуваше се до моментот кога водителката на настанот, која прво зборуваше на албански, проговори на македонски, што ја изреволтира публиката.

Би можело да ве интересира

Внатрепартиска војна во ДУИ: Дилетантското однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика пасивност кај гласачите

Катерина Павлова-Николовска

Маричиќ-Азески: Заеднички ќе го трансформираме македонското стопанство во европско

Маричиќ-Дробњак: Преговорите се отворени, започнува процес кој бара активност и одговорност

(ВИДЕО) Маричиќ: Новата структура ќе го направи поефикасен и поефективен механизмот за координација на преговорите

Маричиќ од Белград: Нови проекти и Меморандум за соработка со Србија

Груби: Зборуваме со пратеници од опозицијата за уставни измени, ни влеваат доверба дека ќе ги поддржат

Горан Наумовски