(ВИДЕО) Муареми: Тодоровиќ ја плати штетата од 433 илјади евра на општина Центар

Од:

Поранешниот градоначалникот на општина Центар, Владимир Тодоровиќ и другите двајца осомничени за малверзации при изградбата на мостот „Око“, ја надоместиле штетата на општинскиот буџет, за која е поднесена пријава против нив од страна на Управата за финанасиска полиција. Како што соопшти директорот, Арафат Муареми, станува збор за сума од околу 433 илјади евра.

– Штетата од 26 653 420 милиони денари, пријавените се согласија да ја надоместат во целост за што добвиме потврда и од општина Центар на 30.06.2018 дека парите се вратени на буџетската сметка на општина Центар, рече Муареми.

Од Финансиската полиција посочија дека за проектот „Скопје 2014“ се водат повеќе истражни дејствија но не сакаа да откријат за кои објекти станува збор, со образложение да не се наштети на истрагата.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пуштено во употреба ОУ „Киро Глигоров“ во Капиштец

Ана Ололовска

ВИДЕО: Александар Велики, Олимпија и Филип Втори добија ознаки од грчката историја

Галена Николовска-Ризвановиќ

ПОЦ: 250 денари час паркирање на затвореното пракиралиште „Дом на Градежници“ од 9-ти август

Ана Ололовска

ВИДЕО: Масите останаа на тротоарите и по контролата на инспекторите

Габриела Димковиќ-Мишевска

Санкционирани 252 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

Ана Ололовска

Киното во „Железничката зграда“ се отвора за јавни настани со фокус на културата

Ана Ололовска