(ВИДЕО) Министерската вила во Охрид е викенд престојувалиште за семејството на Чулев

Од:

Вилата на Министерството за внатрешни работи во Охрид, која функционерите во Министерството ја користат за службени потреби, изминативе денови е престојувалиште за семејството на техничкиот министер, Наќе Чулев. Тој кажа дека неговата сопруга со двете деца се во министерската вила, правдајќи се дека требало и тој да им се придружи. Инаку станува збор за одделен објект од одморалиштето на МВР кое можат да го користат и вработените за службени потреби или пак, приватно да изнајмат соба за која ќе платат паричен надомест.

dobivaj vesti na viber

„Се работи за објект на Министерството за внатрешни работи, не е владин објект, тоа е објект на МВР, кој што се наоѓа во Охрид и каде во моментот на три дена престојува моето семејство и јас требаше да им се придружам, меѓутоа не им се придружив. Тоа е објект кој што е на располагање заедно со одморалиштата на Министерството за внатрешни работи и кој што може да ги користат вработените и менаџментот на МВР“, рече министерот Чулев.

Министерската вила во Охрид досега се користела од сите министри за внатрешни работи кога се пречекувале високи странски претставници, како министри, премиери, амбасадори.

Чулев и претходно се луксузираше на државна сметка, спротивно на правилниците на министерството. „А1он“ веќе објави дека министерот Чулев набавил два „Ајфони“ во вредност од 173.980 денари, неколку денови откако бил назначен на функцијата, иако според правилникот максималниот дозволен износ за еден телефон е 50.000 денари.

Би можело да ве интересира

Приведено лице за издржување казна затвор од две години

Ана Ололовска

МВР со апел до граѓаните

Горан Наумовски

Над 30 полицајци се повредени во протестите пред Собранието

Кристијан Ландов

Приведен украинец кој агресивно се однесувал кон вработените и гости во хотел

Акциска контрола на СВР Битола

Ана Ололовска

Пронајдена дрога, приведени осум лица при контрола за време на музичка манифестација во Стар Дојран

Ана Ололовска