ВИДЕО: Мигрантите почнаа со камења да фрлаат кон полицијата

Од:

Економските мигрантите кои не можат да влезат во Македонија со денови, почнаа со камења да фрлаат на полицијата, која се брани со штитови.

dobivaj vesti na viber

Ваквата реакција на граничниот премин со Грција доаѓа откако армијата почна да гради ѕид, висок 3 метри, односно по сознанието дека за некое време уштепотешко ќе можат да го продлжат патот кон Западна Европа.

На македонската граница на контролните пунктови редовно се пропуштаат бегалците од земјите кои се зафатени со воени дејствија, како Сирија и Ирак.

Би можело да ве интересира

Трговец со луѓе од Валона заработувал милион евра неделно: Разоткриена мрежа на албански шверцери

А1он

Најмалку 77 мигранти удавени во бродоломот во близина на сирискиот брег

А1он

За 64 отсто зголемени бегалските бранови во Грција

А1он

Грчката крајбрежна служба демантира вмешаност во случај со загинати мигранти во турските територијални води

А1он

Струмичанец шверцувал мигранти од Турција

Македонски државјанин е уапсен во Бугарија за шверц на стотина мигранти

Горан Наумовски