(ВИДЕО) Мигрантите ги одбија пакетите со помош од полицијата

Од:

Мигрантите кои се на меѓуграничниот премин ги одбија пакетите со храна и прва помош кои сакаше полицијата да им го даде.

dobivaj vesti na viber

Во моментот кога полицајците пристапија кон нив со пакетите да им ги дадат преку жицата сите почнаа да извикуваат „Не, не“ и не сакаа да ги земат.

Тие се револтирани зошто од синоќа седат на отворен простор на дождот и што не им се дозволува да влезат и да се засолнат на македонска територија, односно во близина на железничката станица во Гевгелија.

Би можело да ве интересира

Грчката крајбрежна служба за 72 часа спречила над илјада бегалци и мигранти да влезат во Грција по морски пат

А1он

Протерани деветмина Кубанци, нелегално преминувале од Македонија во Грција

ЕУ: Бројот на илегални преминувања зголемен за речиси 70 отсто во првите четири месеци од годината

А1он

Во близина на Канарски Острови спасени 13 мигранти

А1он

УНХЦР: Во 2021 година над 3.000 мигранти загинале обидувајќи се да стигнат во Европа

А1он

Европската комисија сака да привлече мигранти поради недостигот на работна сила во ЕУ