(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи онлајн-седници на Собранието

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашниот „Live chat“ на Фејсбук, во врска со онлајн седниците во Собранието, посочи дека тоа е спротивно на Уставот и ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи такво решение.

-ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи онлајн седници на собранието. Тоа е спротивно на Уставот и ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи кршење на Уставот. Во случај кога имаме формирано Влада, во случај кога имаме владино мнозинство тие се должни да обезбедат кворум за работа од вкупниот број на пратеници. Во случајот тоа е 61 и во ваков случај тие се тие што треба да обезбедат функционалност на законодавниот дом, а не да бараат начин како да ја заобиколат таа функционалност. Така што во случајот јасно и гласно кажувам дека ВМРО-ДПМНЕ нема намера да го крши Уставот и ВМРО-ДПМНЕ нема намера да поддржи онлајн седници во собранието – објасни Мицкоски.

Одговарајќи на поставени прашања во врска со Комисијата за заразни болести, како ја оценува состојбата со коронавирусот, како и тоа дали смета дека од Владата може да се справи со ситуацијата, вели дека „доколку членовите на Комисијата за заразни болести имаат доблест и морал ќе поднесат колективна оставка, но тие продолжуваат да ги бројат бедните пари коишто ги земаат на грбот на здравјето на граѓаните и им слугуваат на погрешните и погубни политики на Зоран Заев.“

-„Не може оваа Комисија за заразни болести да најде решение и тоа е очигледно. Повеќе од седум месеци предвидуваат дека 2000 луѓе ќе имаме инфицирани, а ние веќе имаме повеќе од 20.000 инфицирани, само во една недела имаме повеќе од 2000 инфицирани, секојдневно имаме бројка на луѓе која што го губи својот живот, за жал, поради лошите и погрешни политики и мерки кои ги носи оваа политизирана Комисија за заразни болести и мене ме чуди упорноста што во овие 7 месеци ја имаат тие луѓе за беден хонорар, наместо да се соочат со јавноста и да поднесат самите оставка, народот ги повикува да поднесат оставка и упорно и упорно се држат до тој нивен беден хонорар, до тие бедни денари кои што ги земаат на грбот на здравјето на граѓаните. Дел од нив ми се и колеги, универзитетски професори и единствено нешто што можам да кажам е дека треба да им е срам за тоа што го прават затоа што се богатат на здравјето на граѓаните. Барем малку треба да имаат доблест, чести и честитост и кога ќе видат дека не се успешни во тоа што го прават, наместо да ги бројат бедните пари кои што ги зимаат од даночните обврзници да си дадат оставка. Малку моралот еднаш да биде пред и над лукративноста,“ рече Мицкоски

Тој додаде дека „за жал, до овој момент тие луѓе не само што немаат намера да поднесат колективна оставка, туку продолжуваат да му слугуваат на Зоран Заев во погрешните политики, а тоа нас не чини секојдневно со 400-тини, 500-тини новозаразени, и со нови 5,6,8, 10, 12 луѓе починати.“

Би можело да ве интересира

Џафери размислува Собранието да оди во карантин и утре ќе се одлучува за овој предлог, седницата е одложена

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Се истенчија нервите на Џафери: ‘Талат дека не сака’, не бе брат, еве влезете има 21 точка за гласање

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) На уште незапочната седница, Џафери и Мицевски се скараа, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ правеа влези-излези од салата

Кристијан Ландов

Собранието расправа за Национална стратегија за спречување на корупцијата

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Театар во Собрание: Пратеници се бркаа за микрофонот, Џафери бараше обезбедување

Кристијан Ландов

Петтиот пакет антикризни мерки и натаму на чекање во Собранието