(ВИДЕО) Мицкоски-Мичел: Евроатлантските интеграции клучен фактор за стабилност во регионот

Од:

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес се сретна со помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. На средбата се разговарало за актуелната политичка состојба, евроантлантските интеграции на Македонија како и актуелниот референдум за договорот со Грција.

„Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека за Македонија членството во НАТО и во ЕУ е од стратешки и државен интерес, а дека Македонија и ВМРО-ДПМНЕ на САД гледаат како на најголем свој партнер и сојузник. Воедно Мицкоски подвлече дека договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ и е надвор од нејзините познати принципи и начела. ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот за негово не прифаќање“ информираат од ВМРО-ДПМНЕ

Соговорниците се согласиле дека Евроатланската интеграција е клучен фактор за стабилност во нашиот регион и дека е потребна поддршка во насока на реформи кои се од значење за остварување на тие цели.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мицкоски: Не сум веќе сопственик, го отуѓив мојот дел во хидроцентралите

Татјана Ташкова

ВМРО-ДПМНЕ: Целта на власта е да се намали масовноста на протестите на културните работници

А1он

(Видео) Андоновски: Дали судијата Нанев добил награда за прогонот на членови на ВМРО-ДПМНЕ?

А1он

(Видео) Николовски: Tри години на уништување и уназадување, економијата тоне

А1он

Мицкоски: Ќе зборуваме за концептот како Македонија да биде тигар на Балканот

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Пратениците со државни пари плаќаат кирии на роднини, кои наместо нив пречекуваат „гости“ во становите