ВИДЕО: МЕПСО со нова фасада во бело-гипсен стил

Од:

Се наѕира новата гипсена фасата на МЕПСО, објект кој првично не беше во проектот „Скопје 2014“ и чини 11 милиони евра. Со тоа Скопје изгуби уште едно ремек дело на брутализмот, а во центарот наместо него, се појавува објект кој е во непознат стил.

dobivaj vesti na viber

Зградата на МЕПСО, слично како Владата е целосно бела со столбови во “антички стил“ и нов “стилизиран покрив. На другата страна од фасадата, која се уште не е реконструирана се гледа дека всушност дека целата е изградена од гипс картон, а помеѓу гипсот и старата фасада има огромен празен протстор.

Енергетската компанија новата фасада ја побара од општина Центар во 2013 година, кога нејзин градоначалник беше Владимир Тодоровиќ. Власта сите овие години се обидува да го отстрани печатот на едно време кога некој друг создавал и градел-или ги сокрива без никаква логика со нови градби, или без довола на авторите ги менува во непостоечки стил, кој е непознат во светот.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Арсовски: Хипокризија е обвинувањето на Ковачевски за криминални проекти, кога се дружел со тогашните функционери

Арсовски: Ковачевски како премиер го критикува Скопје 2014, а со радости аплаудирал на проектот

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Нов случај на криминал за Скопје 2014, поврзан со најкриминалната партија ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Наредба за истражна постапка против четири лица за дел од Проектот „Скопје 2014“

А1он

ВИДЕО: Пуштен е во употреба 110 кV далекувод „ТС Штип-ТС Овче поле“

Ана Ололовска

Формирана работна група која треба да открие зошто Скопје остана без струја во неделата

А1он