(ВИДЕО) Мајка се расплака на протестот пред влада: Што ќе правам ако си го изгубам детето

Од:

Мајка на онколошки пациент на протестот пред Владата, трет по случувањата на онкологија повика да се соберат граѓаните, со обвинување дека власта го ограбува народот. Таа кажа дека и нејзиниот син е онколошки пациент, по што се расплака.

„Соберете се да ги избркаме, веќе доста е, не опљачкаа. Па зарем не гледате што се случува. Се ни земаа, што ни оставија веќе, уште душите да ни ги земат. Па и јас детето ако си го изгубам, што ќе правам. Што чекате, каде сте“, вели жената.

По говорот, таа ја искина фотографијата на претседателот Стево Пендаровски, која беше ставена во саксија, како метафора дека тој се однесувал како цвеќе.

Би можело да ве интересира

ОЈО побара помош од косовските колеги за аферата „Онкологија“

Левица: Криминалот на Онкологија прекршува бројни меѓународни регулативи – поддршка за протестот

Се бара истрага за вмешаноста на Филипче на Онкологија: Утре повторно протест пред Влада

А1он

Против медицинската сестра од Онкологија поднесено обвинение за проневера

Предраг Петровиќ

Над 400 лица лани биле под посебни истражни мерки: Дел од операциите продолжиле и годинава

(ВИДЕО) Крмов: Сите пратеници сте одговорни за скандалот „Онкологија“ – сите сте биле во партиите на власт