(ВИДЕО) Левица: Рудник на смртта над Иловица и Штука нема да има ️

Од:

Ви се обраќам од атарот на село Иловица, од Иловичката брана, над кои демне опасност од отворање на рудникот на смртта. Левица останува на досегашните позиции за овој рудник и дека нашата цел е најитно затворање на ова прашање, како и во најкус можен рок заштитување на струмичката котлина и јужна долина – за на ова земјоделско поднебје никогаш да не никне Г1 загадувач, изјави Сашко Јанчев, носител на листата за пратеници на Левица во ИЕ 4.

-Приказната за меѓународна арбитража и оштета е најобична лага, бидејќи не постои правен основ за такво нешто. Јавно ги предупредуваме политичките чинители дека ако поради оваа лага предизборно го решат случајот во корист на инвеститорите, ќе бидат гонети и ќе одговараат – рече Јанчев.

Би можело да ве интересира

Левица: Изборниот систем сите нас нè краде, ние сме ускратени за најмалку два мандати

Апасиев: Некои битки мора да ги водиме повеќе од еднаш, за да можеме да победиме

Број на пратеници: ВМРО-ДПМНЕ 59, ДУИ 19, СДСМ 18, ВЛЕН 13, Левица 6 и ЗНАМ 5

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ со голема предност пред СДСМ, покажуваат бројките на партијата

(ВИДЕО) Мециновиќ: Изборниот молк речиси да не важеше за никој освен за Левица

Горан Наумовски

Левица: Повик за масовна излезност за да ја довршиме пасокизацијата на СДС