(ВИДЕО) Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ одмага и ја поткопува борбата против Ковид 19

Од:

Ниту една партија во светот за време на пандемија не се однесува толку неодговорно, деструктивно и опасно по здравје, како што тоа го прави ВМРО ДПМНЕ. Од почетокот на пандемијата ВМРО-ДПМНЕ одмага и ја поткопува борбата против Ковид 19 рече на прес конференција портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска.

„ВМРО ДПМНЕ никогаш не ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид 19. За нив, Ковид 19, за жал, е само уште една политичка алатка која ја користат по потреба, со цел печалење политички поенти. Во него ВМРО ДПМНЕ препозна сојузник кој им служи за политичко профитирање. Денеска ВМРО ДПМНЕ протестира пред Министерството за здравство кое во изминатиот период основната плата на лекарите специјалисти ја зголеми за 40%, на медицинските сестри помеѓу 20% и 23%, на општите лекари за 25% , а на здравствени соработници за 15%. Ги зголемени капитациите за матичните лекари стоматолози и гинеколози“ – вели Кузеска.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Да не беа блокадите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе започнеше изградбата на Клиничкиот центар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Со Планот за економски раст со околу 70 милиони евра поддржани се 800 компании

Ана Ололовска

СДСМ: Процесот на масовна имунизација се спроведува со одлична динамика, граѓаните да се пријавуваат за вакцинација

Ана Ололовска

СДСМ: Системот за масовна вакцинација функционира во најдобар ред

Колариќ: Субвенционирањето на клима уреди од Град Скопје е измама

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Освен скандалозната набавка на скала, истата фирма набавува спортска опрема за министерството на Шекеринска

Катерина Павлова-Николовска