ВИДЕО: Крушевчани револтирани довикуваа по Миле Јанакиески

Од:

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески беше дочекан во Крушево со извици од револтиран жител на градот по објавената „бомба“ која се однесуваше на Тоше Проески.

dobivaj vesti na viber

Од видеото на Револуционермк.ком се слуша како му довикуваат да помине во Спомен куќата на Тоше и таму да каже кој за кого гласал, кој ќе го избрка од работа и кои пари ќе ги прекине, но поранешниот министер со наведната глава го напушти градот.

– Во спомен куќа дојди, Миле, довикува жителот на Крушево до поранешниот министер.

Револтот кај крушевчани настана по објавениот разговор за кој СДСМ посочија дека е помеѓу Јанакиески и министерката за култура Канческа – Милевска каде што тој бараше да се прекине финансиската помош за Спомен куќата на Тоше и да се избрка неговата сестра од работа, поради тоа што не гласале за ВМРО – ДПМНЕ.

Според Револуционермк.ком Крушевчани се прашувале како не му било срам на Јанакиевски после тој разговор да се појави во Крушево, но и се запрашуваа дали можеби намерно е дојден да предизвика инцидент.

Би можело да ве интересира

Покренато обвинение против Игор Јанушев за набавката на кинеските автобуси, обвинет е и Јанакиески

Кристијан Ландов

Судење за „27 април”: Се сослушуваат сведоци предложени од одбраната на Јанакиески

Случајот ,,Шпански скали” почна одново

Јанакиески ќе бара да биде дел од листата на оштетени во предметот за прислушкувањето, во кој обвинети се Мијалков и Јанкулоска

Кристијан Ландов

Николоски договара сообраќајка со Јанакиески: Има два авиони Шиптари, трактор да се испреврти нешто

Ландов

И натаму се објавуваат „бомби“, Јанушев и Јанакиески договарале исклучување на лифтови и струја: Нека ги е*ат брат

А1он