Покренато обвинение против Игор Јанушев за набавката на кинеските автобуси, обвинет е и Јанакиески

Од:

Обвинение против ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, актуелниот пратеник и ексдиректор на ЈСП Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ и уште две лица, поднесе Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Според обвинителот, обвинетите ги искористиле своите функции и спротивно на Законот за јавни набавки, прибавиле корист за фирма од Кина. Од Обвинителството наведуваат дека незаконски ја фаворизирале и склучиле договор за набавка на 202 двокатни автобуси. Обвинителот проценил дека осомничените со извршените дејствија нанеле штета на Буџетот на РМ во износ од 293.773.226,00 денари или 4.772.920 евра.

dobivaj vesti na viber

„По три неуспешни постапки за набавка на двокатни автобуси што биле спроведени во текот на 2008 и 2009 година,  во месец февруари 2010 година била спроведена нова постапка за јавна набавка. При отварање и разгледување на понудите доставени по јавниот оглас за набавка на 200 автобуси од затворен тип и два автобуси од отворен тип, обвинетите С.Ф.П. (47) како претседател и И.Ј.(36) (Игор Јанушев) и Ј.Ј.А.(62) како членови на Комисијата за спроведување на јавна набавка на двокатни автобуси за ЈСП на Град Скопје, во договор со првообвинетиот  М.Ј.(43) (Миле Јанакиески), постапиле спротивно на Законот за јавни набавки и фаворизирале економски оператор кој до денот на отварањето на понудите немал доставено банкарска гаранција на понудата и сертификат за квалитет ИСО 9001:2000 како што било пропишано во тендерската документација. Комисијата наместо да ја отфрли понудата како некомплетна, ја продолжила постапката и извршила евалуација на двете доставени понуди. И покрај тоа што понудата на економскиот оператор од Р.Бугарија била за 4.772.920 евра пониска, Комисијата го избрала економскиот оператор од Кина и му предложила на првообвинетиот да склучи договор со него“, велат од Обвинителството.

Сите се гонат за злоупотреба на службена положба и овластување.

„Првообвинетиот иако знаел за недостатоците на избраната понуда, наместо да ја поништи постапката за јавна набавка поради битни пропусти, тој донел Решение за избор на најповолна понуда и склучил Договор за купопродажба на автобуси на износ од 35.425.410,00 евра. Со дејствијата опишани во Обвинителниот акт обвинетите сториле кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување предвидени и казниво по член 353 став 5 во врска со став 1 и член 22 од Кривичниот законик“, додаваат од Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Јанушев бара Арсовска да му се извини за „хистеричните изјави“: ЈСП го оставив во стабилна сосотјба

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Јанакиески во „ТНТ“: Ако ме осудите по шести пат нема ништо да се смени, освен што Фијат ќе заработи пари од буџетот

Ландов

ВИДЕО: Рустеми бара затворски казни за уривањето на „Космос“, за Јанакиески рече дека не направил злоупотреба со тендерот

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Јанушев: Ниту Груевски, ниту Јанакиески, ниту кој било друг барал нешто во постапката за кинеските автобуси

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) “Кинески автобуси”: Јанакиески и останатите признаа вина, Јанушев не разбра за што го гонат па рече дека е невин

Кристијан Ландов

Кривичен го стави Јанакиески во притвор, иако повисокиот суд посочи дека нема докази дека подготвува бегство