(ВИДЕО) Јаневски: Ќе обезбедиме бесплатен оброк за сите ученици во основното образование

Од:

Бесплатен оброк за сите ученици во основно образование, вети на денешната прес-конференција, кандидатот за градоначалник на Струмица од СДСМ, Коста Јаневски.

– Ќе обезбедиме бесплатен оброк за сите ученици во основното образование. Ќе го дислоцираме средношколскиот дом на средното училиште „Димитар Влахов“ во комплексот на училиштето. Со тоа ќе се обезбеди поспокоен и помирен живот за средношколците. Децата се нашиот приоритет. Тие се иднината на нашата општина, рече Јаневски.

Тој најави неколку проекти за подобрување на детската заштита во општинта.

– Ќе ги прошириме капацитетите во градинката „Детска радост“ во клоновите два и шест. Ќе изградиме нова градинка во касарната и ќе ги довршиме започнатите проекти за изградба на градинки во Куклиш, Муртино и Просениково. Ќе изградиме Центар за целодневен престој на деца од шест до 10 години. Со тоа ќе се реши проблемот на родителите кои поради работни или други обврски не се во можност да бидат со своите деца и да им помагаат при извршувањето на училишните обврски, рече Јаневски.

Јаневски рече, дека доколку ја добијат поддршката на изборите в недела, ќе работат и на модернизација на училиштата и овозможување квалиттна настава на сите ученици.

Би можело да ве интересира

Во Албанија изборен молк пред делумните локални избори

А1он

Поткуп од 1500 денари за глас во Кочани

А1он

Илиевски: Итна и целосна гасификација на сите домаќинства и индустриски капацитети во Куманово

А1он

(ВИДЕО) Шилегов: Скопје станува европска метропола каде луѓето се важни

А1он

Шилегов: Реконструиравме 40 градски улици и изградивме четири нови булевари во Скопје

А1он

Арсовска од Ѓорче: Спортски комплекс, уредување на Лепенец, енергетска транзиција, расчистување со депониите за 82 дена

А1он