(ВИДЕО) Црвенковски: Бојкот на локалните избори, ако власта не организира фер предвремени избори

Од:

„Како веќе седум години во Македонија, а осум во Прилеп, една група на луѓе ја киднапира државата, сведоци сме како додека народот ни живее во беда, во сиромаштија тие ни ја задолжуваат државата секој ден, со нови кредити, а зашто?“, праша лидерот на СДСм пред илјадниците насобрани прилепчани на протестниот марш.

dobivaj vesti na viber

„За да си ги лечат фрустрациите и комплексите, за разноразни глупости за перење на пари, за скулптури и врби. Луѓето не можат ни леб да купат, а тие аздисуваат секој момент, седум години сме сведоци како владеат со овој народ со страв со притисоци, со закани со притисоци, партизиираат се живо, сите државни институции, државната администрација, судството е партизирано, денеска книшките од основно и средно не се битни, туку битни се партиските книшки“, рече Црвенковски.

Она, рече, што мене најмногу ме иритира е тоа што не сметаат за наивни и будали. Тоа што се случи на 24. е најниското дно на сето она што ни се случуваше во изминативе седум години. Со полициски сили, силеџиски ги претепаа и новинарите и пратениците!

„Кога ќе ги слушам како се јунаци и херои, а со полиција на жени удрија, тоа ли се нашите херои??? Погледнете ги како овие денови даваат лицемерни изјави, со кои не повикуваат да се вратиме во парламент, за да продолжел демократскиот дијалог, ниту дијалог постоел, ниту демократија постоела. Ние во тој парламент не се враќаме додека не се организираат демократски фер парламентарни избори, во Прилеп веќе изборите ни се добиени“, порача Црвенковски.

И го праша Груевски:

Ако си толку сигурен дека ја имаш поддршката од народот, ако си толку сигурен дека твоите политики се правилни, ако си толку сигурен дека анкетите на твоите телевизии се точни, ајде Никола да одиме на избори, и парламентарни и локални во еден ден!, порача лидерот на опозицијата Црвенковски. Повеќе во видеото.

Би можело да ве интересира

Божиновска: ДКСК да постапи по незаконското поставување на Велковски за секретар на Град Скопје

Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

СДСМ: Незаконски поставениот генерален секретар на Град Скопја да поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

(ВИДЕО) Георгиевски: Националниот план за храна дава резултати, силно го помагаме производството на стратешки култури

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: Ребалансот на Буџетот обезбедува заштеди од 200 милиони евра и повисоки плати и пензии

Ана Ололовска

1 comment

stojko stojkov 16/01/2013 - 08:32 at 08:32

Гледаш а не реагираш?

Нашето општество не е слободно, ние сме еден голем бул-шит.Ама си го баравме со боринче драги пријатели! Кај ни беа реакциите до пред една година? Каде???
Гледаш нема инвестиции а инспекториштана дерат(дерикожи), гледаш од година во година буџетот расте а ГАРГАМЕЛ се топори прави ѕидови гради машкото историја додека фрчат странски пасоши прастари автомобили, гледаш државата ни стана автодром-отпад, гледаш а не реагираш?
Свршуваш на туѓи несреќи:Велија, Цветанов,Докиќ…арно ти иде?
Додека РИМ(македонија) организира гладијаторски игри аплаудираш народе! Гладен си? Ама Велија е во затвор!!!Ќути добро е главата на рамената ти е…е неук мој народе…живееш во диктатура и гледаш а не реагираш??!! Неуки се тие што ти го перат мозокот ама пак ги гледаш они ти доѓаат како академици после глобалното затупување од турските индиските и шпанските шеќерлами. Бати државата во која Цаци и Сарма се вест а и банерот пред Сител.

Reply

Leave a Comment

15 + 17 =