(ВИДЕО) Бонева: Не постои оставка заверена на нотар, СДСМ да се појави во Собрание

Од:

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата ги донесе решенијата за стекнување на работен однос на 123 пратеници, иако опозицијата не ги прифаќа мандатите велејќи дека се насилно верификувани, по што поднесе тужба против Собранието.

dobivaj vesti na viber

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева повикувајќи се на членот 63 од Уставот, вели дека мандатот на пратениците го верификува Собранието и тој започнува да тече од 10. мај.

– По 10 мај имаме спорна ситуација од страна на опозицијата. Според член 65 од Уставот, пратеникот ја поднесува оставката лично на седница на Собранието. Ако колегите од СДСМ не сакаат да ја бидат пратеници и сакаат да го вратат мандатот, тоа мора да го сторат во Собранието, за да може да се смета дека не се членови на законодавниот дом. Поднесување оставка пред нотар за мандат кој ви го дале граѓаните не постои – изјави Бонева.

Во однос на барањето за апанажа на пратениците од минатиот состав на Собранието, Комисијата едногласно донесе одлука за прифаќање на 24 барања, а за уште седум ќе се расправа на следната седница на Комисијата.

 

Петар Клинчарски

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Левица се против ЕУ, против стратешкиот интерес на замјава

Ана Ололовска

СДСМ: Арсовска само потврди, ВМРО ДПМНЕ е криминална партија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: МЗШВ не кажува дали има трајно уништени документи од архивата – дали ваквата хаварија прикрива нечиј криминал и злоупотреби

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ем дезертирал од служење војска, ем трајно неспособен со тапија, како Ковачевски добил и поседува уште безбедносен сертификат?!

Ана Ололовска

Каевски: Институциите да ја испитаат улогата на Мицкоски во спорниот тендер

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија, затоа Мицкоски молчи за тендерот од 136 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска