(ВИДЕО) Богоев: Ќе го реновираме игралиштето „Сокол“ во Карпош 1

Од:

Кандидатот на СДСМ и коалицијата за градоначалник на општина Карпош Стефан Богоев денеска најави целосна реконструкција на игралиштето Сокол, кај основното училиште „Христијан Тодоровски – Карпош”, во Карпош 1 и рестартирање на турнирот Сокол.

– Новата општинска власт, после 15 октомври ќе го реконструира постоечкото игралиште Сокол и повторно во летниот период ќе го ставиме во функција турнирот Сокол, кој е со голема традиција во ова маало и генерално во Карпош. Токму турнирот Сокол ги обединуваше генерациите во Карпош, од најмали до најстари, заедно да се дружат и да спортуваат преку летниот период, изјави Богоев по денешната посета на игралиштето Сокол.

Нагласи дека игралиштето сега е претворено во депонија, и како што посочи, сосема заборавено од општинските власти.

– Игралиштето е дури и небезбедно. Во духот на враќање на здравиот живот, на спортот и маалскиот живот во Карпош, планираме целосна реконструкција на овој терен и рестартирање на турнирот Сокол, рече Богоев.

Би можело да ве интересира

Поткуп од 1500 денари за глас во Кочани

А1он

Илиевски: Итна и целосна гасификација на сите домаќинства и индустриски капацитети во Куманово

А1он

(ВИДЕО) Шилегов: Скопје станува европска метропола каде луѓето се важни

А1он

Шилегов: Реконструиравме 40 градски улици и изградивме четири нови булевари во Скопје

А1он

Арсовска од Ѓорче: Спортски комплекс, уредување на Лепенец, енергетска транзиција, расчистување со депониите за 82 дена

А1он

Шилегов: Од Кисела Вода до Карпош преку тунелот кај Лимак без сообраќаен метеж

А1он