(ВИДЕО) Арсовски: Скандалот со ПИОМ мора да има разрешница

Од:

„Кој ќе сноси одговорност за скандалот со ПИОМ? Дали Мила Царовска или директорот на ПИОМ Шаип Зењели?

СДСМ за да го покрие својот неуспех во делот на пензиите, односно за да го покрие намалувањето на пензиите изминатиов период, обелодени скандал за кој всушност се виновни самите тие заедно со ДУИ како коалиција.

Кој ќе понесе одговорност за скандалот тежок десетици милиони евра“, прашува Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Дали Мила Царовска ќе си даде оставка или директорот на ПИОМ Шаип Зењели? Или, според нас најдобро е и двајцата да си дадат оставки, а Јавното обвинителство да отвори случај и да ги сослуша и актуелниот директор на ПИОМ и министерката на СДСМ Мила Царовска.

Дали Царовска се обиде да ги прелаже пензионерите за својот неуспех како министер и вината да ја префрли кај коалициониот партнер од владата ДУИ и кај нивниот директор поставен Шаип Зењели?

Ова е голем скандал за кој е одговорна директно владата. Главното прашање е дали има проневера, колкава е проневерата и кој ја извршил проневерата со парите од пензискиот фонд?

Овој скандал со проневера на парите од ПИОМ кој го обзнани Царовска и кој во моментов е актуелен мора да има завршница и некој од надлежните мора да сноси одговорност. Или Царовска или директорот Зењели.

Во обид да привлечат ситни политички поени и да си ја прикријат својата неспособноста, СДСМ и ДУИ сега треба да испорачаат оставки на Царовска и Зењели и потоа да се реши случајот и да се обзнани кој од нив двајцата е виновен за овој скандал.

Е заради сите овие вакви афери и криминалии на власта, треба да има предвремени парламентарни избори на кои што конечно оваа криминална, транзициона влада ќе падне и ќе замине во историјата, а сите предизвикувачи на криминал ќе заминат во затвор каде што им е местото“, изјави Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Борис Георгиевски: Нов ден за нови лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Димче Арсовски.

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Го повикуваме Спасовски да каже на кои светски мафијаши не им дал пасоши, така списокот е многу помал

Ана Ололовска

Стоилковски: Извадени списоци – ДС се уште се соучесници и покритие на криминалиите на СДСМ и ДУИ

Ана Ололовска

Арсовски: При активен договор за местење лед светилки од 1.7 милиони евра, Георгиевски склучил 2 нови за одржување на старите светилки во вредност од 4 милиони денари

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Европол открива атентат врз Вучиќ, од мафијашот Звицер кому Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Демократскиот сојуз е во власта на СДСМ за да на грбот на народот ползуваат бенефиции

Ана Ололовска