ВИДЕО: Активисти на Левица со обид да го саботираат маршот „Чекориме за правда“

Од:

Пред самиот почеток на маршот „Чекориме за правда“ организиран од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, во „Жена парк“ се појавија активисти со транспаренти на кои пишуваше „Правдата ја нема“, „Марш за амнестија за криминалот“, „Зошто Мијалков е на слобода?“.

Активистите прашуваа зошто криминалците се се уште на слобода како и кој го пуштил убиецот на Мартин Нешковски.

Истите се повлекоа откако толпата народ гневно ги исвирка.

Тие повторно се појавија истакнувајќи ги нивните транспаренти пред Основниот Суд откако започна јавниот настап на пратеничката Мираковска и претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Од политичката партија „Левица“ обвинија дека владиното обезбедување и полицијата извршиле напад врз активистите од нивната партија одземајќи ги насилно транспарентите на кои стоело прашањето „Зошто Мијалков е на слобода?“.

„Тие чекореа уценети и поткупени за свои лични бенефиции и привилегии – додека ние искрено и без страв им ја разобличивме нивната лажна парада со уценет народ!“, додадоа од Левица.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Калеска – Ванчева: Мицкоски и во време на криза тера политикантство

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ситуацијата излегува од контрола, СДСМ да ја прифати подадената рака

Ана Ололовска

СДСМ: Владата спроведува мерки од 200 милиони евра за зачувување на секое работно место, ВМРО ДПМНЕ сака да земе пари од граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски е поголем лажго и од Груевски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Битиќи: Владините мерки обезбедуваат поддршка од 200 милиони евра

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски лажеше дека обезбедил помош од Словенија, лажеше дека немало доволно тестови за коронавирус

Ана Ололовска