(ВИДЕО) Ахмети: Не сакам да помислам на избори без опозицијата

Од:

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по 10 часовните преговори излезе со став дека иако не дошло до никаков договор, не сака да помисли на избори без опозицијата. Тој рече дека ќе преговараат се додека не дојдат до заеднички договор.

dobivaj vesti na viber

– Преговорите ќе продолжат, а се надеваме дека и опозицијата ќе продолжи со преговори. Сите треба да делуваме заедно, рече Ахмети.

Тој рече дека преговорите биле многу динамични и дека трите партии се договориле изборите да се одржат на 24 април, а само СДСМ барала одложување на изборите.

Според него, мора да се постават државните интереси над партиските и сигурно е дека сите страни имаат разлики.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците

ДУИ ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија за МПЦ-ОА

ДУИ: Коалицијата ВМРО, Левица, Алијанса и Беса ја суспендираа двојазичноста во Скопје

Ана Ололовска

ДУИ: Одбивањето на зголемувањето на платата на наставниците за 2.500 денари е политичка агенда против учениците и родителите

Ана Ололовска

ДУИ: Платите во образованието ќе се зголемат, образовниот процес да продолжи од понеделник

СДСМ и ДУИ да прифатат намалување на акцизата за горивата за 50%, бара ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Leave a Comment

three × one =