ВИДЕО: 60.000 на концертот на Цеца во Струмица

Од:

Игла немаше каде да падне синоќа на плоштадот во Струмица. Беше претесен да ги собере сите кои сакаа одблиску да го следат настапот на балкaнската фолк ѕвезда, Светлана Ражнатовиќ-Цеца.
Од општината велат дека 60 илјади луѓе се собрале на плоштадот, а неофицијално овој број изнесува 80 илјади.
Освен домашните, за Цеца дојдоа посетители од цела Македонија, но и од соседните Бугарија и Грција.
Толку народ на едно место и од сите генерации досега Струмица не памети.
Пред настапот фолк ѕвездата се сретна со градоначалникот на Струмица Зоран Заев и неговата сопруга Зорица. Заев не го криеше задоволството од присуството на балканската фолк ѕвезда, а таа му посака да стане премиер.

Цеца пееше цели два часа, а пееја и играа и посетителите. Се точеше пиво и се јадеше скара до раните утрински часови. Тоа беше журка која уште долго ќе се прераскажува.
Настапот на Цеца е во рамките на манифестацијата Струмица опен фестивал, која за прв пат се одржува во Струмица.
Во музичкиот дел настапија и Харос Џиновиќ, Прљаво казалиште и голем број домашни пејачи од забавната и народната музика.
Фестивалот почна на 13 август, а ќе заврши утре. Освен музичкиот дел, на повеќе локации во градот се одржуваат ликовни колонии, театарскипретстави, филмски проекции и вечери на поезијата.

Сузана Тасева

Би можело да ве интересира

Светските ѕвезди со концерти за поддршка на вакцинацијата и против климатските промени

Ана Ололовска

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Ем-ти-ви награди: Џастин Бибер е изведувач на годината

Ана Ололовска

Заврши 4-тото издание на фестивалот на светлина – Skopje Light Art District

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он

На идната турнеја, Фил Колинс ќе мора да пее седејќи

Ана Ололовска

5 comments

jean luc picard 20/08/2012 - 01:32 at 01:32

еее 60 илјади се собраа за да слушаат турбо-фолк. а кај сте јунаци да се соберете на протестите против поскапувањата на струјата, горивата, парното итн итн?! никаде ве нема, демек на одмори сте тогаш! брука, резил невиден за овој затупавен народ!!

Reply
Neno 20/08/2012 - 13:57 at 13:57

Во вода паѓаат сите обвинувања за пивофестот во Прилеп и окулу ширењето на србската култура во Македонија. Сега Заев треба да биде одликуван за заслуги во корист на Србија. Нели народот нема пари а Струмица троши 30 000 евра за кич забава.

Reply
Ana 20/08/2012 - 16:55 at 16:55

Strumica open festival trae osum denovi .Ima teatarski prestavi .likavna kolonija .trka na kelneri i muzicki koncerti na koi nastapija Dani .Super Hiks.Prlavo kazaliste. Nok aut. Mile Kuzmanovski.Vlatko lozanovski.Petar Renzov..Agusevi.Haris Dzinovic Ceca i drugi pomali grupi od Hrvatska iMakedonija i neznam dali e toakic kako sto velite.Site ovie veceri narodot uzivase vo programata.Votekot na osumte dena od festivalot Imase okolu 15o ooo narod.Ednostavno narodot uzivase i za moment zaboravi na site grizi i maki.

Reply
ego 20/08/2012 - 17:40 at 17:40

I na Pivofest imase i drugi, ama site komentiraa za Brena, sega site ke komentiraat za Ceca., normalno!!! Ajde sega site sto go napagaa socno Gradonacalnikot na Prilep, da dadat socni komentari i za geadonacalnikot na Strumica…. A do VMRO-narodna – da go odlikuvaat i ovoj gradonacalnik (koalicionen partner) so Shajkaca,,, ne bidete tolku licemerni dajte mu odlicje na covekot, patrioti-licemeri!!!!!

Reply
sotir 30/08/2012 - 23:17 at 23:17

Sto se zamisluva CECA ,balkanska prorocica<> li ?
Ili i za takvite prorostva i platija…

Reply

Leave a Comment

six + 1 =