Венко Филипче нов министер за здравство

Од:

Собранието со 62 гласа за и еден воздржан го избра Венко Филипче за нов министер за здравство.Тој даде свечена изјава пред пратениците, а неговиот избор пред Собранието го образложи премиерот Зоран Заев.

Венко Филипче на јавноста и познат по функцијата, советник на екс-министерот за здравство Никола Тодоров, но со доаѓањето на власт на СДСМ влезе во владата како советник за здравство и на крајот, неврохирургот заврши како министер.

Воедно беше избран и новиот министер без ресор од редовите на ПЦЕР, на предлог на Владата избран е Аксел Мемедовски, кој дојде на местото на Самка Ибраимовски. Мемедовски свечена заклетва пред пратениците ќе даде на утрешната седница.
Г.Н.Р

Би можело да ве интересира

Филипче не кажува дали в среда ќе ја прими вакцината на „Фајзер“ меѓу првите, како што најави

Маја Илиевска-Пачемска

МЗ: Успешноста на лекување на детските малигноми е над 80 отсто на Детската клиника, се применуваат современи терапевтски протоколи

Ана Ололовска

Филипче не го пријавил нелегалниот царски рез во Битола на Инспекторат оти постапувале полицијата и Обвинителството

Маја Илиевска-Пачемска

Дисциплински постапки и суспендирани доктори во болницата во Битола, забрана за работа на странски државјани без лиценца

Ана Ололовска

Филипче нема објаснување зошто не го разрешува директорот кој дома имал дива амбуланта, а на пациентка при породување ѝ извадил бубрег, јајник и матка

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Македонската вакцинална драма преку Америка до Кина

Мери Јордановска