Велешката болница го зголемува капацитетот на легла поради Ковид-19

Од:

На Инфективното одделение во Опшата болница во Велес поради зголемениот прилив на болни со Ковид-19,е зголемен капацитет за 11 легла, од постоечките 35 на 46 болнички легла. До крајот на неделава ќе се додадат уште осум легла преку оспособување на некои простории на ова одделение, информира за МИА, д-р Весна Неделковска Николава. Добра вест, вели таа, е што денеска од ова одделение се испишани девет излекувани пациенти.од Велес и од неколку градови од Повардарието кои се лекуваат во Велешката болница.

Вчера на ова одделение со 35 легла целосно беше пополнет бројот на кревети, поради што раководниот тим на ЈЗУ Општа болница Велес донесе одлука за дополнување на бројот на кревети.

Со денешното пуштање дома на девет излекувани пациенти моментално на одделението се лекуваат 26 пациенти од кои 24 позитивни на Ковид-19 и двајца сомнителни. Девет пациенти се на кислородна поддршка.

Како што информира д-р Неделковска Николова, еден 41 – годишен пациент поради влошена состојба бил префрлен на Клиниката за Инфективни болести во Скопје.

Би можело да ве интересира

420 новозаразени во Скопје, пет општини со над 500 активни случаи

Жарко Настоски

Рекордни 934 нови случаи на Ковид-19, починале пет лица

Жарко Настоски

Наќе Чулев добил позитивен резултат на корона-тест

Жарко Настоски

Сè повеќе заразени со коронавирус меѓу вработените во велешките јавни установи

Жарко Настоски

НАТО ни донира 60 респиратори вредни 1.4 милиони евра

Жарко Настоски

Филипче: За три недели очекуваме пад на бројката

Искра Манојлоска