Веќе нема место во Инфективната и модуларната болница

Од:

Целата зграда за Интерни клиники ќе биде наменета за пациенти со Ковид, откако Инфективната и модуларната болница целосно се исполнија, соопшти министерот за здравство Венко Филипче, кој вели дека е активиран планот за обезбедување на дополнителни капацитети.

„Нема да се поремети нормалнот функционирање на сите овие клиники, системот Мој термин продолжува да функционира“, вели министерот Филипче.

Во моментов, Центарот за белодробни болести се уште има слободни капацитети.

Министерот Филипче соопшти дека во моментов 890 заразени од Ковид-19 се во болничките кревети.

„Во последните неколку недели имаме буквално експлозија на вирусот, како кај нас така и во регионот и цела Европа. Секаде е загрижувачка ситуацијата, се исполнуваат капацитетите, а кадарот е се поизморен. Состојбата кај нас не се разликува од овие регионални и светски трендови“, рече Филипче.

За еден месец бројката на новозаразени е зголемена двојно. Околу 7 проценти од новозаразените имаат потреба од хоспитализација.

Филипче најави дека од утре ќе бидат на располагање дополнителни 150 болнички кревети.

Би можело да ве интересира

Разрешена директорката на Клиниката за инфективни болести, Милена Стевановиќ, на нејзино место назначен Фадил Цана

Грип, ковид и инфекции на дишните патишта ги полнат амбулантите и болниците

Милошоски: Филипче ќе треба да одговори дали заедно со Заев бил на платен список на омилената и повластена веледрогијата и во МЗ и кај Малмед, д-р Пановски

Филипче: Реверсот не го оправдувам, за да има лек за сите паценти морале да го земаат

Филипче и Меџити ќе бидат сослушани пред Анкетната комисија за скандалот со Онкологија

Филипче и Сали први на распит кај Мизрахи: Анкетната комисија за Онкологија почна со работа

Орце Костов