Вчера се вакцинирале 10.065 граѓани, од нив 1.450 примиле прва доза

Од:

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 254.154 граѓани. Прва доза вчера примиле 1.450 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 10.065 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 431.174 дози вакцини, а комплетно се вакцинирани 177.020 граѓани.

Со последните бројки 48 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 42 % од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 35 % од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Преку платформата vakcinacija.mk досега се пријавени 447.543 граѓани.

Би можело да ве интересира

Прва доза вакцина вчера примиле 3.263 граѓани

Ана Ололовска

Прва доза вакцина вчера примиле 2.683 граѓани

Ана Ололовска

Забавен процесот на вакцинација, Филипче најавува 600 илјади вакцини до крајот на јуни

Кристијан Ландов

Редици во Белград и во Ниш, илјадици Македонци на вакцинација

Катерина Павлова-Николовска

На Табановце се чека по 40 минути, се патува за втора доза вакцина во Србија

Катерина Павлова-Николовска

Прва доза вакцина вчера примиле 5.834 граѓани

Ана Ололовска